Přiznání řádného starobního důchodu nebrání v pokračování zaměstnání či podnikání.
Pokud nejsou důchodci na dohodu o provedení práce, resp. dohodu o pracovní činnosti malého rozsahu, ze kterých se při splnění určitých podmínek neplatí sociální a zdravotní pojištění, ale mají pracovní smlouvu či dohodu o pracovní činnosti nad rámec zaměstnání malého rozsahu, u zdravotního pojištění pracující důchodci odvádějí zdravotní pojištění vždy ze skutečné hrubé mzdy, nevztahuje se na ně minimální vyměřovací základ jako na ostatní zaměstnance. Zaměstnanci odvádějí na zdravotním pojištění 4,5 % ze své hrubé mzdy a dalších 9 % za ně odvádí zaměstnavatel a OSVČ odvádí 13,5 % z vyměřovacího základu.
Výjimka je u poživatelů předčasného starobního důchodu, kteří nesmí pracovat tak, aby jim vznikla účast na sociálním pojištění, a to až do doby, než dosáhnou řádného důchodového věku.
V případě podnikání pak vždy půjde o vedlejší samostatnou výdělečnou činnost a zdravotní pojištění se vypočítává ze skutečného vyměřovacího základu. Sociální pojištění se platí, až když je roční příjem (snížený o výdaje) nad 105 520 Kč za celý rok, v případě podnikání po část roku se bere tento příjem příslušným poměrem.
Po skončení kalendářního roku podávají pak důchodci daňové přiznání k dani z příjmu fyzických osob za obdobných podmínek jako před důchodem. Přiznaný důchod je od této daně osvobozen a vůbec se do přiznání neuvádí, pokud je do 680 400 Kč za rok.