Podle zákona o evidenci skutečných majitelů se podíl na zisku nesmí (nově od 1. 6. 2021) vyplatit:
- fyzické osobě – skutečnému majiteli, v případě, že není jako skutečný majitel obchodní korporace zapsán v evidenci skutečných majitelů
- právnické osobě, která nemá v evidenci skutečných majitelů zapsaného žádného skutečného majitele
Společnost nesmí (od 1. 1. 2021) poskytnout společníkovi ani osobě jemu blízké bezúplatné plnění, resp. dar (až na určité výjimky). Toto pravidlo má zabránit obcházení zákona při výplatě podílů na zisku (např. při nesplnění zákonných podmínek při jeho výplatě).
Obdobné podmínky a překážky vyplacení podílu na zisku platí i pro výplatu zálohy na podíl na zisku – zde však vycházíme z mezitímní účetní závěrky. Mezitímní účetní závěrka má v podstatě stejné parametry jako závěrka řádná (pouze nedochází k uzavírání účetních knih a nepodává se přiznání za toto období). Zálohu na podíl na jiných vlastních zdrojích, například na rezervních fondech však vyplatit nelze, (lze vyplatit pouze zálohu na podíl na zisku).Co se týká záloh na podíl na zisku, od 1. ledna 2021 jsou stanoveny lhůty pro vracení těchto záloh. Pokud obchodní korporace nerozhodne o rozdělení zisku (na který byla již vyplacena záloha), má dojít k vrácení této zálohy do tří měsíců ode dne, kdy měla být schválena příslušná účetní závěrka. Tato lhůta se nevztahuje pouze na vrácení celé zálohy, ale taky na vrácení poměrné části (pokud konečný zisk bude např. nižší než předpokládaný, na základě něhož byla záloha vyplacena).
Pokud už by byl zisk vyplacen v rozporu s pravidly, platí nově od roku 2021 povinnost takto vyplacený zisk vrátit a společnost o takto provedené výplatě účtuje jako o pohledávce vůči zaměstnanci.