Konsolidační balíček představila vláda jako soubor více než padesáti různých opatření, které si dávají za cíl zpomalit zadlužování státu. Představíme Vám zatím alespoň několik nejpodstatnějších a nejzajímavějších změn. O dalším vývoji konsolidačního balíčku a jeho finální podobě Vás budeme informovat v dalších dopisech.
Návrh změn sazeb DPH od roku 2024
Jedním z bodů připravovaného konsolidačního balíčku jsou změny v sazbách daně z přidané hodnoty. Základní sazba DPH zůstane v úrovni 21 %, avšak nově by již neměly být dvě snížené sazby, ale pouze jedna ve výši 12 %. DPH by měla poklesnout ze současných 15 % na 12 % u potravin, zdravotnických prostředků, stavebních prací k bydlení nebo pohřebních služeb. Naopak z 10 % na 12 % by se měla zvýšit DPH na léky, vodné, stočné, veřejnou dopravu, časopisy, stravovací služby nebo vstupné na kulturní a sportovní akce. Na 21 % procent by měla vzrůst DPH například na kadeřnické a holičské služby, točené pivo, svoz komunálního odpadu, noviny, úklidové práce, služby na autorů a umělců, opravy obuvi nebo palivové dřevo.
Daň z příjmů právnických osob
Sazba daně z příjmů právnických osob je navržena ke zvýšení z 19 % na 21 %. Díky této nové výši daně bychom se měli zařadit do evropského průměru.
Zrušení slevy na studenta, slevy na manželku a školkovné
Je plánováno zrušení slev na studenta, na manželku a školkovné, které by mohlo nabýt účinnosti od 1. ledna 2024, pokud všechny návrhy projdou řádně včas legislativním procesem.
Slevu na studenta může v současné době využít student, který pracuje jako zaměstnanec, přivydělává si na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti, anebo je OSVČ. Čerpat daňovou slevu můžou jak studenti prezenčního studia, tak studenti kombinovaného studia do věku 26 let. V roce 2023 činí sleva na studenta 335 Kč měsíčně. Argumenty pro zrušení slevy na studenty zahrnují především důvod, že většině studentům stačí základní sleva na poplatníka a reálně plně tuto slevu využijí jen ti studenti, kteří si vydělají vice než 206 tis. Kč za rok, resp. alespoň 17.200 Kč měsíčně.
Roční sleva na manžela/ku nyní činí 24 840 Kč a uplatnit si ji mohou jak zaměstnanci, tak i OSVČ. Jeden z manželů si tuto slevu může uplatit pouze v případě, že druhému nevznikly za kalendářní rok příjmy vyšší než 68 000 Kč. Vláda plánuje nově umožnit uplatnění slevy na manžela/ku pečující o dítě pouze do 3 let věku. Argumentem je, že poplatníci jsou v důsledku této slevy odrazováni od vstupu na trh práce.
Poslední změna se týká školkovného (slevy na dani za dítě umístěné v předškolním zařízení). Slevu může uplatnit pouze jeden z rodičů dítěte a musí dodat potvrzení ze školky o reálné výši nákladů. Maximální výše slevy se odvíjí od minimální mzdy v daném roce. Vláda ovšem slevu chce zrušit z důvodu, že tuto slevu využívají především středně a vysokopříjmové rodiny a tato sleva by měla naopak sloužit spíše rodinám nízkopříjmovým, které ji ale kvůli nízkém daňovému základu reálně ani nevyužijí.
Solidární daň
Zvýšena sazba daně z příjmů fyzických osob by nově měla platit už od třínásobku průměrné mzdy místo dosavadního čtyřnásobku.
Spotřební daně
Spotřební daň z cigaret, tabáku a doutníků má stoupnout o 10 % v letech 2025 až 2027 a pak vždy o 5 %. Zavede se také nová daň z nikotinových sáčků a náplní do e-cigaret.
Spotřební daň z lihu je navržena ke zvýšení o 10 % v roce 2024 a poté vždy o 5 % v letech 2025-2027.
Nulová sazba zůstane na tzv. tiché víno, ale skončí jeho daňová uznatelnost jako daru do 500 Kč na reprezentaci.
Druhá sazba z hazardních her by měla stoupnout z 23 % na 30 %.
Zdroj: www.finance.cz