Přinášíme Vám informace o aktuální podobě návrhů vybraných změn novely zákoníku práce, jejíž účinnost se předpokládá ve druhé polovině roku 2023.
Dohody konané mimo pracovní poměr
V připomínkovém řízení došlo k několika změnám u nové úpravy dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti.
- Rozvrh pracovní doby – bude třeba dohodáře seznámit s rozvrhem pracovní doby minimálně 3 dny předem (nebude třeba dodržovat 7 dní dle původního návrhu)
- Informační povinnost zaměstnavatele – podle §37 a § 37a se bude informační povinnost vztahovat také na zaměstnance na základě dohod konaných mimo pracovní poměr, blíže bude specifikováno v §77 a §77b
- Překážky v práci na straně zaměstnance (převážně překážky neplacené)
- Právo zaměstnance požádat o zaměstnání v pracovním poměru, pokud vztah s dohodářem v posledních 12 měsících trval alespoň 180 dní
- Nárok na dovolenou pro dohodáře – pro účely dovolené činí délka týdenní pracovní doby 20 hodin týdně
Práce na dálku
I v této velmi diskutované oblasti návrhu zákoníku práce došlo k několika změnám.
- Již nejsou povinně stanoveny náležitosti dohody o výkonu práce na dálku. Zaměstnavatel a zaměstnanec si náležitosti stanoví sami, sjednané podmínky by však měly být prospěšné pro obě strany.
- Dále se navrhuje možnost výběru, zda bude mít zaměstnance nárok na úhradu nákladů, které v důsledku práce na dálku vznikly (tj. energie, voda, internet atd.), nebo je zaměstnavatel bude hradit měsíční paušální částkou v zákonné výši, která bude zákoníkem práce stanovena. Bude však také možná písemná dohoda, že náhradu nákladů zaměstnavatel hradit vůbec nebude.
- Směrnice Evropské unie požaduje hranici věku dítěte tzv. pečujícího rodiče upravit minimálně na 8 let věku dítěte. V tuto chvíli je v návrhu novely zákoníku práce hranice 9 let.
Doručování písemností
- Elektronické doručování – „do vlastních rukou“ se musí doručovat jednostranné jednání (např. výpověď, mzdový výměr)
- Doručování na elektronickou adresu bude možné pouze se souhlasem zaměstnance (v samostatném písemném prohlášení)
- Zaměstnavatel musí informovat o podmínkách elektronického doručování před udělením souhlasu s elektronickým doručováním
- Fikce pro elektronické doručení se prodlužuje z 10 na 15 dnů
Připravovaných změn v zákoníku práce je mnohem více, prozatím jsme Vám zde uvedli nejdůležitější aktuální vývoj návrhu novely. O dalších změnách Vás budeme informovat.
Zdroj: www.podnikatel.cz